Evropský start technologie MasterCard® PayPass

 

Mezi prvními obchodníky, u nichž lze v Turecku platit pomocí systému Mastercard PayPass, jsou Starbucks a Burger King

 

 MasterCard jedná o zavedení technologie PayPass i s největšími českými bankami

 

Praha, 31. července 2006 – Společnost MasterCard Worldwide spustila ve spolupráci se společností Garanti Bank v Turecku první evropský kreditní program MasterCard® PayPass™. Počínaje 20. červencem vydá Garanti Bank držitelům svých karet Bonus 25 tisíc karet "Tap & Go™", které využívají technologii MasterCard PayPass. K jejich akceptaci se v Turecku již zavázaly firmy Starbucks, Burger King a CineBonus, největší turecký řetězec kin.

 

PayPass nabízí spotřebitelům pohodlnou alternativu k hotovosti, která umožňuje rychlé, bezpečné a snadné drobné nákupy. Při platbách pomocí systému PayPass v hodnotě do 25 dolarů již nemusí zákazníci hledat peníze a drobné, nemusí protahovat kartu čtečkou ani podepisovat stvrzenky (při nákupech přes 25 dolarů je zapotřebí podpis a stvrzenka). Stačí pouze přiložit kartu s touto funkcí na čtečku PayPass u příslušných obchodníků.

 

Javier Perez, prezident společnosti MasterCard Europe, při oficiálním spuštění systému v Istanbulu prohlásil: "Bezkontaktní platby budou hrát důležitou roli při nahrazování hotovosti v evropském obchodu a start našeho programu MasterCard PayPass u Garanti Bank je důležitým krokem vpřed na cestě k rychlé, pohodlné a bezpečné alternativě hotovosti na evropském trhu. Rok 2006 bude rokem, v němž společnost MasterCard přinese Evropě revoluci bezkontaktních plateb."

 

"Pro vydavatele i obchodníky je bezkontaktní platební technologie revolucí, protože může změnit chování spotřebitelů," pokračoval J. Perez. Podle údajů společnosti MasterCard činí průměrná hodnota transakce kartou PayPass (kreditní či debetní) asi 20 dolarů. Spotřebitelé zároveň po aktivaci PayPass používají své platební karty častěji, v průměru zhruba o 18 % častěji než karty bez této funkce. Zhruba 75 % všech transakcí PayPass představují nákupy do 25 dolarů a přibližně 45 % pak nákupy do 10 dolarů.

 

Mehmet Sezgin, generální ředitel divize Garanti Payment Systems, uvedl: "Je nám potěšením spolupracovat se společností MasterCard na jejím průkopnickém programu PayPass. Garanti Bank se snaží udržet na špici platebních inovací, aby mohla svým zákazníkům poskytovat ty nejlepší možné služby. Spuštění tohoto programu je důležitým milníkem při otevírání evropského trhu bezkontaktním platbám."

 

Programy PayPass v současnosti fungují na různých úrovních v deseti zemích světa. Zavádění a zkoušky technologie PayPass probíhají v USA, Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Koreji, Libanonu, Malajsii, Austrálii, na Tchaj-wanu a Filipínách a pro rok 2006 se počítá s dalšími zájemci.

 

"Technologie PayPass je natolik evoluční, že se s jejím zavedením počítá i v České republice. V současné době o případném zavedení jednáme individuálně s největšími

českými bankami," řekl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Polsko, Českou republiku a Slovensko. "Banky mají o PayPass zájem a jsou ve fázi vyhodnocování možnosti implementace, takže skutečné zavedení bezkontaktní technologie je spíše jenom otázkou času," dodal Ján Čarný.

 

Ke 2. čtvrtletí roku 2006 bylo na světě téměř 10 mil. karet s funkcí PayPass a zhruba 32 000 obchodních míst akceptuje tuto technologii. Jedná se mj. o firmy jako McDonald's, 7 Eleven, CVS, Duane Reade, Sheetz a Regal Entertainment Group. Zájem o PayPass se neomezuje jen na maloobchod. Systém se těší oblibě i ve sportovních zařízeních, a tak jej nyní akceptuje řada stadionů baseballové ligy Major League Baseball a amerického fotbalu National Football League i četné golfové akce.

 

Společnost MasterCard letos získala dvě ocenění za průkopnictví (Breakthrough Awards) časopisu Card Technology. Oceněna byla za "nejvýznamnější implementaci" (PayPass) a Art Kranzley byl jmenován "vizionářem roku". Navíc jako výraz uznání jejích úspěchů na  trhu bezkontaktních plateb získala společnost díky programu PayPass i Frostovu a Sullivanovu cenu za vůdčí podíl na trhu pro rok 2006 (Market Penetration Leadership Award).

 

Další informace o technologii MasterCard PayPass naleznete na adrese www.mastercard.com/paypass.


 

O společnosti MasterCard Worldwide

MasterCard Worldwide přispívá k rozvoji globálního obchodování tím, že poskytuje životně důležité ekonomické spojení mezi finančními institucemi, podniky, držiteli karet a obchodníky na celém světě. Jakožto poskytovatel licencí, zpracovatel a poradce společnost MasterCard rozvíjí a uvádí na trh platební řešení, zpracovává každoročně více než 16 miliard plateb a poskytuje špičkové analytické a poradenské služby zákazníkům z řad finančních institucí a obchodníků. Prostřednictvím svého portfolia značek, mezi něž patří MasterCard®, Maestro® a Cirrus®, slouží společnost MasterCard Worldwide spotřebitelům i podnikům ve více než 210 zemích a územích. Další informace naleznete na www.mastercardworldwide.com.

 

Kontakty:  

Milan Kříž, Ogilvy Public Relations, +420 221 998 237, +420 602 266 316, milan.kriz@ogilvy.com
Eva Čechurová, Ogilvy Public Relations, +420 221 998 397, +420 736 529 977, eva.cechurova@ogilvy.com